Dress Code Kurs Etykiety Ubioru w Pracy

Dress Code Kurs Etykiety Ubioru w Pracy

W sferze pracy zawodowej nasz wizerunek odgrywa kluczową rolę. Jest naszym paszportem do sukcesu lub przeszkodą na ścieżce rozwoju kariery.

Niezależnie od zawodu, w którym pracujemy, obowiązuje kilka zasad, które można nazwać prawdziwymi aksjomatami profesjonalnego ubioru. Zasady te są szczególnie ważne dla działań prowadzonych w świecie finansów i biznesu, odnoszą się do większości kategorii profesjonalistów, takich jak min. bankowość Investement, maklerów, menedżerów i kadry kierowniczej, jak również do podległych im pracowników na wszystkich szczeblach hierarchi zawodowej.

Omawianie kwestii Dress Code w biznesie czyli etykiety ubioru obowiązującego w profesjonalnej sferze biznesu, warto rozpocząć od podstawowego stwierdzenia, że pracownicy biur, a przede wszystkim, ci na stanowiskach menadżerskich, przy wyborze stroju do pracy powinni zawsze wybierać klasyczny styl garderoby, zostawiając styl casual wyłącznie na weekendy oraz czas wolny. Ta banalna zasada ma jednak mocne zaplecze wiarygodności udowodnionej w badaniach przeprowadzonych przez firmę zajmującą się doborem kadr ? Robert Half, która przeanalizowała powyższa kwestię testując 1400 menadżerów IT w firmach amerykańskich. Okazało się, że trzech na czterech menadżerów czyli, 76% badanych zadeklarowało, że preferuje i wybiera do awansu tych pracowników, którzy ubierają się klasycznie. Prawdą jest, że w USA strój biznesowy jest przestrzegany bardziej rygorystycznie niż u nas, jednocześnie branża IT, uważana jest za sferę większej liberalizacji stroju niż w innych korporacjach, więc wyniki tych badań są odzwierciedleniem rzeczywistego znaczenia dress code w przebiegu kariery zawodowej. Organizacja większości firm jest teraz ?horyzontalna?, a zatem każdemu z firmy może zdarzyć się podczas pracy interakcja z kierownictwem, klientami, dostawcami lub przedstawicielami zewnętrznych instytucji. We wszystkich tych sytuacjach formalny strój podwyższa poziom wiarygodności i kompetencji danej osoby, niezależnie od wykonywanej przez nią pracy, stanowiska czy pozycji w hierarchii firmy. Mając w pamięci, że nawet Mark Zuckerberg, tak wierny swojemu stylowi casual, założył marynarkę i krawat, aby spotkać się z premierem Federacji Rosyjskiej Miedwiediewem, zadbajmy o nasz wizerunek w pracy w sposób odpowiedzialny i profesjonalny, tak jak dbamy o nasze merytoryczne wykształcenie.